ورود
ثبت‌نام

لجستیک و زنجیره تامین(چالش ها، چشم اندازها و راهبردها


شرایط و محیط کسب و کارهای امروزی به گونه ای است که با ویژگی اساسی رقابت و به نحوی، افزایش عدم قابلیت پیش بینی (قابلیت اطمینان) محیط مشخص می شود. به عبارت دیگر، سازمانهای کنونی در محیطی فعالیت می کنند که عدم اطمینان به عنوان یکی از اجزای کارکردی محیط به شمار آمده و سازمانها را با چالش اساسی در این حوزه رو به رو کرده است. در این راستا، سازمانهائی می توانند در این محیط به موفقیت دست یابند که سبد کاملی از محصولات و خدمات مورد نیاز مشتریان را ارائه و بر اساس آن برنامه ریزی کنند.

   افزودن به سبدخرید
قیمت: ريال۲۵۰,۰۰۰

مقدمه
شرایط و محیط کسب و کارهای امروزی به گونه ای است که با ویژگی اساسی رقابت و به نحوی، افزایش عدم قابلیت پیش بینی (قابلیت اطمینان) محیط مشخص می شود. به عبارت دیگر، سازمانهای کنونی در محیطی فعالیت می کنند که عدم اطمینان به عنوان یکی از اجزای کارکردی محیط به شمار آمده و سازمانها را با چالش اساسی در این حوزه رو به رو کرده است. در این راستا، سازمانهائی می توانند در این محیط به موفقیت دست یابند که سبد کاملی از محصولات و خدمات مورد نیاز مشتریان را ارائه و بر اساس آن برنامه ریزی کنند. به عبارت بهتر، امروزه می توان گفت سازمانهایی موفق خواهند بود که برای مشتریان خود ارزش تولید و به آنها کالا و خدماتی ارزشمند را ارائه کنند. در این راستا، آنچه اهمیت بسیار بالائی دارد، دیدی جامع نسبت به موضوع ارائه ارزش به مشتریان و وجود دیدگاهی سیستمی، بر اساس رویکردهای علمی به این مسأله است؛ چرا که لجستیک و زنجیره تأمین یکی از رویکردهای سیستمی و کل نگر نسبت به خلق و مدیریت فرآیند تولید ارزش برای مشتریان است.
لجستيک و زنجيره تأمين، اگر چه به ظاهر دو مفهوم جدا از هم هستند؛ اما در بسياری از حوزه ها با يکديگر مشترک هستند و هم پوشانی دارند. از اين رو، شايد مهمترين تفاوت اين دو مفهوم را می توان در بخش توليد در نظر گرفت. همانطور که از نام زنجيره تأمين نيز پيداست، مفهومی در برگيرنده کل فرآيندهای يک کسب و کار، از ابتدای تامين، توليد، توزيع و بازگشت کالاهای برگشتی در قالب لجستیک معکوس است. از این رو، بسياری از صاحب¬نظران به دليل وسعت، نقش و کارکرد مفهوم لجستيک و زنجيره تأمين در سازمانها، آن را به درستی به زنجيره ارزش تعبير کرده اند؛ زنجيره ای با هزاران فرآيند، کارکرد و وظیفه که هر يک از آنها قابليت ايجاد ارزش افزوده برای سازمان و مشتری را دارد. با توجه به در نظر گرفتن زنجیره تأمین به عنوان یک زنجیره خلق ارزش برای مشتریان، آنچه در این بین مهم تلقی می شود، طراحی چشم انداز، راهبرد و یا حتی در نظر گرفتن چالشهائی است که سازمانهای کنونی در حال و آینده با آن رو به رو خواهند شد. گروهی چشم انداز را آينده مطلوب سازمان تعريف کرده اند؛ آینده ای که سازمانها قصد رسیدن به آن را دارند و جایگاه خود را در آن تعریف نموده اند. چالشها نيز مسائلی هستند که سازمانها اکنون يا در آينده ممکن است در راه چشم انداز با آن رو به رو شوند. از اين رو، هر يک از اين چالشها در راه چشم انداز می توانند با به کارگيری ابزاری مناسب که از آن به راهبرد تعبیر می شود، حل و فصل گردند. کتاب حاضر با هدف انتقال مفاهیم لجستیک و زنجیره تأمین و بیان چالشها و چشم اندازهای این حوزه و در نهایت، راهبردهای کاربردی مطابق با چشم اندازهای متصور، طراحی و تدوین گردیده است.
خداوند بزرگ را شکرگزار هستم که عنایت فرمود و تدوین کتاب چالشها، چشم اندازها و راهبردهای لجستیک و رنجیره تأمین  پس از هشت سال کار مستمر مطالعاتی و تجربه فعالیت در سازمانهای صنعتی، تولیدی و خدماتی به اتمام رسید. کتاب حاضر با هدف انتقال مفاهيم نوين و کاربردی حوزه  لجستیک و زنجیره تأمین برگرفته از نظرات کارشناسان و صاحب نظران حوزه لجستیک و زنجیره تأمین در سازمانهای صنعتی و خدماتی کشور و تجربه سالها فعالیت مولف در این حوزه و در شرکتهای تولیدی و خدماتی تهيه و تدوين شده است. در اين کتاب به ده فصل اساسی به ترتيب: پارادایم لجستیک و زنجیره تأمین، پیش بینی آینده صنعت لجستیک و زنجیره تأمین، خلاقیت و نوآوری در لجستیک و زنجیره تأمین، لجستیک و زنجیره تأمین یکپارچه، فناوریهای نوین و نقش آن در زنجیره ارزش، لجستیک معکوس، لجستیک چابک، ناب و پویا، برون سپاری در لجستیک و زنجیره تأمین، لجستیک جهانی و ارزیابی و انتخاب تأمین کنندگان پرداخته شده است. در اين اثر سعی گردیده است مفاهيم حوزه لجستیک و زنجیره تأمین که به نوعی دغدغه های اساسی شاغلین در کسب و کار نیز محسوب می شود؛ به عنوان سند راهبردی، برای کسانی که قصد ایجاد کسب و کار جدیدی را دارند، در راستای ارتقاء توان تولید و توسعه ملی و داخلی و به زبانی ساده بيان شوند. از اين رو، مطالعة این کتاب را نه تنها به تمام فعالان حوزه کسب و کار، بلکه به کسانی که قصد ایجاد کسب و کار جدیدی دارند، توصيه می‌گردد. علاوه بر این، می توان از این کتاب به عنوان یک مرجع آموزشی در دانشگاه ها در دروس مقدماتی لجستیک و زنجیره تامین استفاده نمود. اميدواریم که با توزيع عمومی اين کتاب در سطح کشور، کمکی هر چند ناچیز به ارتقاء فرهنگ لجستیک و زنجیره تأمین کرده باشیم.

امتیازدهی
({{rate.rate | pNumber}} از ۵)
نظرات کاربران (۰ نظر)

درج نظر
* توجه: آدرس ایمیل شما در هیچ کجا نمایش داده نخواهد شد. پرکردن فیلدهای ستاره‌دار الزامی است.
نام الزامی است.
آدرس ایمیل الزامی است. آدرس ایمیل صحیح نیست.
متن نظر الزامی است.

© ۱۳۹۷ تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت برای وب‌آیکس محفوظ است. طراحی و توسعه توسط Webiox.